Content Credentials i fotografija

16. listopada 2023.

Content Credentials – što je to?

TL;DR verzija: inicijativa da se pokuša odmah, na prvi pogled fotografije pojasniti njen izvor te što je na njoj i s čije strane napravljeno.

UPDATE 03.07.2024 primjene na društvenim mrežama su danas već stvarnost

Bilo to vezano uz AI ili ne… no uz današnje vrijeme kad je generativni AI izvor sve više vizualnih djela, većina će ga vezati uz AI baš iz tog razloga jer omogućava da se razlikuje je li nešto nastalo u fotoaparatu, softveru, ili pak je generirano uz pomoć AI-a.

Inicijativa je pokrenuta u sklopu Content Authenticity Iniciative (CAI) projekta (tj. C2PA standarda) koji je, od kad je pokrenut, skupio vodeća imena u fotografskoj, ali i AI industriji – poput Adobea, Canona, Nikona, Microsofta (OpenAI?), Nvidie, Shutterstocka i Getty Images… što pokazuje da je tu da i ostane te se nikako ne bi mogao staviti u nešto sporedno.

Content Credentials konkretno pak je, cjelokupna informacija o tome što je ustvari bilo napravljeno s određenim djelom (nije vezano samo uz fotografije) u smislu obrade ali i dodavanja drugih djela (bilo AI generiranih kao recimo putem Photoshop Generative Fill alata, djela nastalih uz pomoć recimo Midjourneya, ili pak radova nekih drugih autora) te omogućava da se ovo vidi na Adobeovom Content Credentials cloudu – ili pridodano u samu datoteku.

Kako Content Credentials ustvari radi?

Od strane korisnika, ali i autora – ne bi trebalo biti nekih posebnih niti problema niti alata da se ovo omogući ni provjeri (pod pretpostavkom da to softver podržava te da je ažuriran).

Dovoljno je, trenutno recimo u Adobeovom Photoshopu, nakon obrade fotografije napraviti izvoz datoteke te odlučiti želi li se Content Credentials sadržaj snimiti u datoteku fotografije (nije preporučljivo, pojašnjenje nešto kasnije) ili pak u Content Credentials cloud gdje ga je moguće provjeriti uz pomoć bilo kojeg browsera.

Tada će bilo tko moći uz neki od preglednika fotografija (u slučaju da je riječ o embeddanom sadržaju, snimljenom unutar datoteke fotografije) pregledati dostupne informacije o samoj fotografiji – ili pak na stranici Content Credentials Cloud Verify provjeriti sve informacije o samoj datoteci tj. obradi i upotrijebljenim djelima unutar nje.

Konkretan primjer kako i što je vidljivo

Jednu od fotografija portreta sam krenuo uljepšavati u smjeru da promijenim većinu toga – od ambijenta, elemenata do same odjeće u Photoshopu, prvenstveno uz Generative Fill alat. Uz malo igranja (stvarno se može nazvati igranjem, nikad ne znaš što će ispasti i kako, rezultati mogu biti od oduševljavajućih do totalnog razočaranja u svakom koraku) došao sam od lijevog porteta do desne verzije.

Primjer portreta i Content Credentials

Za lakši pregled su obje fotografije postavljene jedna uz drugu uz crvenu strelicu da se zna izvorna verzija (btw, strelica je također dodana uz pomoć Generative Fill-a u Photoshopu), a dodan je i Content Credentials znakić (automatski se ovo ne generira prilikom izvoza u Photoshopu, barem ne za sad – te vizualno ustvari nije moguće na prvi pogled vidjeti je li koja fotografija izvezena uz Content Credentials informacije ili ne!).

Izvezenu jpg datoteku je tada moguće uploadati na Content Credentials Verify alat (u browseru) te je tamo moguće pročitati sljedeći set informacija, kao ovdje sa screenshota:

Content Credentials Verify alat - screenshot

Ono što je svakako najzanimljivije je desni dio ovdje – gdje je moguće vidjeti informacije o tome tko je autor, u kojem alatu i kad je izvezena fotografija… ali isto tako i što se sve radilo na njoj – uključujući sve dodatne vizualne elemente, od fotografija, AI sadržaja do ilustracija poput ovog Creative Commons licenciranog “cr” tj. Content Credentials logotipa. Ovaj dio nije vidljiv, no u listi s desne strane je izlistano otprilike kojih 100+ AI generiranih verzija vizualnih elemenata kroz Generative Fill od kojih je samo mali dio ustvari i uključen na krajnjoj verziji fotografije.

Content Credentials zvuči kao super stvar, no…

…za sad je još uvijek debela novost. Čak i kod Adobea, koji ga najviše gura, je dostupan jedino kao beta feature te ćemo očigledno trebati pričekati više vremena da se raširi. Recimo – onaj cr znakić/ logotip gore desno je nešto što je dogovoreno tek prije par dana (listopad 2023).

Isto tako, Content Credentials nije nešto što će omogućiti da odmah sa stopostotnom sigurnošću vidiš je li što dodatno napravljeno na fotografiji ili ne… ili čak je li generirana uz pomoć AI-a – jer je nešto što, barem u ovom trenutku radi na dobrovoljnoj bazi (a realno, vrlo vjerojatno će tako i ostati jer se uvijek može zaobići sustav na ovaj ili onaj način, čak i kad uđe u mainstream). Isto tako, podaci, u slučaju da su embeddani u datoteku se uvijek mogu ukloniti ili promijeniti (ovdje je riječ o onom najavljenom nedostatku nešto više) te su ti podaci mogući za sigurnu provjeru jedino putem Content Credantials Clouda.

S druge strane pak…

Content Credentials daje nadu da se malo – pomalo uvodi reda u poprilično neuredno stanje s AI generiranim sadržajem. Isto tako, osim što je odmah moguće povezati djelo s autorom u smjeru imena, prezimena ali i linkova na društvene mreže – ujedno je spreman za rad s blockchain djelima u smislu da ga se može povezati i s Metamask walletom (sami Content Credentials Cloud ipak nije blockchain ready budući da je riječ o centraliziranom servisu kojeg drži Adobe).

Interesira te više oko ovog i želiš vidjeti kako radi?

Zašto da ne – čak i ako nemaš neki od alata koji generiraju ove podatke, same informacije je moguće vidjeti uz datoteku koja je kreirana s time; stoga samo preuzmi ovu jpg datoteku (fotka koju vidiš kao naslovnu) te je uploadaj na Content Credentials Verify stranicu da pogledaš koji su sve informacije dostupne.
(i koliko AI generiranih promašaja je potrebno da se dođe do koliko-toliko gledljive fotke… koju je ipak bolje ne zumirati ;)).

Primjena na društvenim mrežama

Od početka 2024 godine se content credentials počeo upotrebljavati i na društvenim mrežama – u vidu dodatnih bedževa na fotografijama koje su bile kreirane uz oznaku C2PA standarda, u obliku “Created with AI”, “Made with AI”, “AI generated image” i sličnih napomena koje su vidljive.

Facebook i instagram tj. Meta oznake za C2PA sadržaj koriste od proljeća, ovisno kad je počeo rollout na kojem tržištu te su do sad imali dosta negativni feedback vezano uz to budući da je i dosta stvarnih fotografija na taj način bilo označeno te izgleda da trenutno promišljaju o drugačijem pristupu.

Linkedin je također najavio usvajanje content credentials tehnologije te će materijali biti označeni s “Cr” ikonom uz nešto detaljnije informacije koje su sve dostupne (opisane iznad) – tako da će biti dostupni podaci o svim upotrijebljenim materijalima u kreiranju vizualnog AI generiranog sadržaja.