Poslovni portret i njegova namjena
Rijetko tko u današnje vrijeme očekuje da će fotografija biti upotrijebljena direktno kako je i snimljena – pa ni poslovni portret nije ovdje iznimka. Doduše, za razliku od fotografija koje se znaju često upotrebljavati na društvenim mrežama, poslovni portret nije toliko preporučljivo obrađivati a naročito ne u smjeru obrade pomoću AI filtara i prenaglašavanja izgleda…
…jer poslovni portret ima točno određenu svrhu: predstaviti osobu onakvu kakva je, naročito u poslovnom smislu prema osobama kojima je namijenjena tj. onima s kojima se ima namjeru surađivati – bilo da je riječ o potencijalnim klijentima, partnerima, kolegama ili poslodavcima. I s te strane je obrada vrlo škakljiva stvar ukoliko se pretjera budući da će povjerenje koje se jednom stekne prije upoznavanja uživo biti narušeno ukoliko fotografija tj. slika uz koju smo povezivali osobu do tada – ne odgovara stvarnosti.
Stoga je poslovni portret, po samoj njegovoj namjeni, nešto gdje je obrada (tj. fotošopiranje / Photoshop obrada) minimalna i služi samo jednoj svrsi – ukloniti privremene nedostatke koji odvlače pažnju.
Fotografija tj. poslovni portret u različitim stadijima obrade:
– lijevo: izgled direktno iz kamere, pretvorba iz RAW formata
– sredina: podešavanje boja i svjetla te prikazani editirani dijelovi koji su uklonjeni
– desno: završno izoštravanje i detalji vezani uz boje i svjetlo – spremno za upotrebu
Što se obrađuje kod poslovnog portreta?
Naknadne stvari koje se, nakon što fotografija tj. poslovni portret nastane u fotoaparatu su ograničene na neke osnovne detalje koji bi se mogli svrstati pod par različitih stvari vezano uz prirodu posla koji se radi u obradi.
Korekcija balansa bijele i izoštravanje (RAW pretvorba)
Iako je većinom već i u fotoaparatu ovo već moguće riješiti, gotovo uvijek se nađe malo odstupanje ovisno o trenutnoj temperaturi svjetla (naročito ukoliko je riječ o ambijentalnom svjetlu) gdje je potrebno podesiti balans bijele… kako bi bijela na fotografiji bila bijela, a ne roza, žućkasta ili pak zelenkasta. Budući da će ovo utjecati i na cjelokupnu fotografiju te će i koža kao i bjeloočnice te kosa poprimiti tu nijansu.
Također, rijetko tko će za aparate kojima se služe fotografi pomisliti da je potrebno izoštravanje… no ipak je tako. Jer, budući da se većinom u ovom slučaju (fotografiranja za poslovni portret) fotografira u RAW formatu, nema dodatne obrade u fotoaparatu te je izlazna slika relativno mutna kad se uveća, ne puno no nešto na što većina nije naviknuta vidjeti.
Korekcija i balans boja (color grade)
Iako boje prema prethodnom koraku mogu biti stvarne (barem što se fotoaparata tiče), za prirodniji izgled je nekad potrebno i malo ih doraditi, naročito zbog toga što senzori aparata, kao i film nekad, imaju uglavnom tendenciju neki dio spektra prikazivati življim/smirenijm ili pak ga čak i pomaknuti u nekom smjeru. Ovome doprinosi i rasvjeta koja može uvesti dodatne probleme u reprodukciju boja koje su uopće stigle do senzora fotoaparata.
Također, i fotograf uz svoj utjecaj na ovaj dio može dodati “personal touch” što se tiče stila, ali i poduprijeti namjenu koju određeni poslovni portret ima – bilo naglašavanjem temperature dijelova ili cijele fotografije prema toplijim ili hladnim tonovima, te kontrastnijih ili ublaženijih prijelaza između nijansi budući da će gledatelj biti kroz ovo dodatno vođen u interpretaciji fotografije.
Dosvjetljavanje i potamnjivanje u obradi
Svjetlo je definitivno najvažniji dio vezan uz samu fotografiju te koliko god se trudili postići savršeno već prilikom fotografiranja uz pozicioniranje osobe ali i samog kadra te izvora svjetla… za osobu, kao vrlo kompleksnu trodimenzionalni objekt i njenu strukturu je naročito teško to savršenstvo postići u potpunosti samo uz upotrebu svjetla. Lagane korekcije i poboljšanja su stoga gotovo uvijek potrebne – no često u toj mjeri nešto što će rijetko tko primjetiti samo od sebe jer je potrebno paziti da nema promjena na razini fizionimije lica (kao što to zna biti kod beauty obrade fotografije).
Gornji primjer to možda najbolje pokazuje (koliko je već vidljivo) gdje su određeni dijelovi lica malo posvijetljeni kako se ne bi izgubili detalji, dok drugi potamnjeni kako ne bi prešli u preeksponirano područje.
Obrada poslovnog portreta (fotošopiranje!)
Na kraju dolazimo i do onog što većina smatra pod terminom obrada tj. fotošopiranje i ovdje se kod poslovnih portreta ne rade nikakvi veliki zahvati. U smislu da će se, istina, ukloniti neki privremeni nedostaci (neuredna kosa, nečistoća od prethodnog jela na zubima, nadražena koža na dijelovima, kapljice znoja i sl.) te isto tako i stvari na odjeći (mrvice, dlačice, do određene mjere neravnine) no nikako nešto što bi izmijenilo izgled osobe.
Glavno pravilo koje je ovdje primjenjivo je:
Pravilo par tjedana
Ukratko – samo ono što je prolazno u okvirno par tjedana se uklanja tj. teži se idealnom izgledu (no stvarnom) za poslovni portret koji bi osoba unutar tog vremena mogla imati… samo na žalost u trenutku fotografiranja nije tako zbog okolnosti ili nepovoljnog izbora trenutka fotografiranja.
Konkretnije što se tiče detalja:
Korekcije na koži
Bubuljice, ogrebotine, nadraženost kože, pa čak i privremena diskoloracija (puknute žilice, posljedica brijanja ali i recimo češkanja) je nešto što bi se moglo bez problema ukloniti, no isto tako i stvari koje su više uočljive poput podočnjaka od nespavanja te masnica (doduše, za ovo bi ipak bila preporuka da se odgodi fotografiranje za koji bolji dan ukoliko je moguće).
Također, dijelovi gdje je koža ispucala ili suha, uključujući usnice – a da to nije posljedica trajnog stanja će se ispraviti.
Madeži, ožiljci, bore i trajna diskoloracija kože je nešto što se ne dira u obradi ovog tipa fotografije. Koliko god na prvu izgledalo da bi ovo bilo “ljepše” ukloniti – poslovni portret prikazuje stvarnost, a ništa od ovog neće nestati samo od sebe, naročito u .
Kosa i dlačice
Obrada fotografije ne služi izbjegavanju odlaska kod frizera te se, osim manjih ispravki, ne radi na korekciji boja kose kao ni frizure. Odbjegle vlasi te pokoji čuperak je nešto što je naravno moguće ispraviti, kao što je slučaj i s pokojom trepavicom ili nestašnom dlačicom koja viri iz obrve. Cilj je ne ostaviti takve sitne detalje koji mogu ometati na prvi pogled a inače ne utječu na cjelokupan izgled.
Obrada što se tiče brade i brkova također ide u ovom smjeru, odbjegle dlačice se mogu ukloniti ili poravnati, no nikako u smjeru recimo poravnavanja cijele brade – za to, također kao i za frizuru postoje četke i češljevi.
Eventualne dlačice, ukoliko su pojedinačne i ne vizualna osobina koja uvijek opisuje osobu, koje izviruju iz nosnica ili uha su također nešto što će se ukloniti, budući da ih svjetlo može dodatno naglasiti bez potrebe.
Bojanje kose, izrasta, frizura te virtualno brijanje… je možda dostupno u softveru kod frizera, no za poslovni portret se ne radi. Za ovo će puno bolje doći savjeti vezani uz posjet frizeru prije fotografiranja.
Oči i zubi
Ponekad oči zbog nadraženosti mogu biti crvene tj. imati naglašene žilice na bjeloočnicama te se ovo može ispraviti – ukoliko nije stalno stanje već posljedica neke trenutne situacije poput vjetra ili bolesti. U određenim slučajevima se može napraviti i korekcija visine kapka jednog oka (zbog umora jedan kapak bude više zatvoren od drugog) ili pak smjera pogleda jednog oka (lijeno oko), no: jedino ukoliko je riječ o privremenom stanju uzrokovanim umorom.
Privremena nečistoća na zubima od jela je nešto što se uklanja bez i pitanja, naročito ukoliko nije bilo primjećeno prilikom samog fotografiranja.
Promjena boje očiju (šarenice), izbjeljivanje i ispravljanje te dodavanje zubiju je nešto što je posao medicinskih specijalista direktno u ordinaciji, ne u obradi fotografije poslovnog portreta.
Odjeća
Lagane nečistoće poput mrlja, zalutalih dlačica i peruti te mrvica će se ukloniti da ne smetaju i odvlače pažnju na fotografiji. Moguća je čak i lagana korekcija boje odjeće kako bi bila bolje usklađena tonalno. Blage neravnine se mogu riješiti također.
Virtualna promjena garderobe te glačanje nisu zamjena za iste radnje u fizičkom obliku niti se ne rade na taj način kad su poslovni portreti u pitanju.
Fizionomija lica i tijela
Ne. Ovdje nema nikakvih korekcija kad je riječ o fotografiji za poslovni portret.
Bilo da je riječ o manjim ili većim zahvatima, bolje je posavjetovati se sa stručnjacima iz svijeta fitnesa, nutricionizma, opće medicine te estetske kirurgije vezano uz ovo te nakon željenih zahvata doći na fotografiranje. Onako kako se izgleda u stvarnosti, tako bi trebao izgledati i poslovni portret.
Iz istog razloga za poslovne portrete nije nikako preporučljiv posjet vizažista u smjeru šminke putem contouring tehnika koje mijenjaju izgled lica… ukoliko to stvarno nije svakodnevna procedura.